Aktuality

Úroky z hypotéky stále klesají, dno stále v nedohlednu

Úroky z hypotéky stále klesají, dno stále v nedohlednu 28.2.2015 | Zdroj: americkahypoteka.cz

Úroky nikdy v minulosti nebyly nižší, defacto každý měsíc sazby hypoték dále klesají o zlomky procent. Současná výše hypoindexu je 2,34% a je pravděpodobné že úroky půjdou ještě níže.

Pamatujete si jak před dvěma třemi lety banky tvrdily, že jsme na historickém dně hypotečních úroků? Průměrný úrok z hypotéky na nemovitost tenkrát činil cca 4% u běžných smluv a 3,5% u VIP bonitních klientů. Bankovní poradci tenkrát tvrdili, že se tato příležitost již nemusí opakovat a doporučovali zafixovat si ve smlouvě tuto hypoteční úrokovou sazbu na co nejdelší období. Nyní vidíme jak se mýlili.

Nyní v únoru 2015 jsou sazby ještě o dvě procenta nižší, defacto každý měsíc sazby hypoték dále klesají o zlomky procent. Současná výše hypoindexu je 2,34%. Některé banky, např. Komerční banka nabízí ještě nižší úrok s tzv. bonusem ve výši 2,09% p.a. pokud garantujete, že v průběhu období fixace úvěrové sazby nepřejdete ke konkurenci (v opačném případě musíte bonusové zvýhodnění úroku ve výši 0,3% doplatit).

Zdá se tedy, že je nyní ještě lepší čas na nákup nemovitosti na úvěr anebo zatížení již koupené nemovitosti úvěrem (tzv. americká hypotéka). Úroky nikdy v minulosti nebyly nižší. Stále se také vyplatí obezřetnost a fixace úroku na kratší období. Je totiž velmi pravděpodobné, že úroky půjdou ještě níže. Vyplývá to ze současné makroekonomické situace. Evropská centrální banka pomocí kvantitativního uvolňování zahlcuje banky dalšími levnými penězi defacto za nulový úrok. Ceny nemovitostí naproti tomu rostou, což je vždy doprovázeno nízkými sazbami úvěrů. Obrat je zatím v nedohlednu.

Koupě nemovitosti v dražbě? Praktické rady

Koupě nemovitosti v dražbě? Praktické rady 17.2.2015 | Zdroj:

Dražby exekutorské, dražby pojišťoven a také státní dražby často nabízejí lákavé vyvolávací ceny. Vždy se však vyplatí udělat si svůj „domácí úkol“, tedy zhodnotit si nemovitost nezávisle na základě dobrých zvyklostí v oceňování nemovitostí.

Po realitní krizi v roce 2008 se mnoho domácností dostalo do nezávidění hodné situace především díky růstu nezaměstnanosti doprovázené poklesem realitních cen. Osobní bankroty tak dostaly na trhu řadu nemovitostí zajištěných hypotečními úvěry. Pro investory nebo rodiny, které hledají nemovitost k bydlení, je to další příležitost a prodejní kanál, který se vyplatí sledovat.

Dražby exekutorské, dražby pojišťoven a také státní dražby často nabízejí lákavé vyvolávací ceny. Vždy se však vyplatí udělat si svůj „domácí úkol“, tedy zhodnotit si nemovitost nezávisle na základě dobrých zvyklostí v oceňování nemovitostí. Několik praktických rad jak postupovat:

  • Prostudujte si důkladně veškeré podklady a dokumentaci k nemovitosti.
  • Pročtěte si pravidla dražby, abyste znali veškeré možné finty, které můžete při dražbě využít a též veškeré termíny, které nesmíte prošvihnout (od prohlídky nemovitosti až po zaplacení a převzetí).
  • Zjištěte si existenci případných břemen či jiných zatížení nemovitosti (obvykle jejich seznam naleznete v dokumentu s oceněním nemovitosti případně na listu vlastnictví z KN)
  • Odhad nemovitosti zpracujte důkladně sami anebo si jej nechte nezávisle ověřit.
  • Zjistěte zda je možné se dostat do nemovitosti a fyzicky ji prohlédnout zevnitř (stav apod.). Zjistěte zda v ní někdo bydlí. Pokud to nelze, diskontujte cenu nemovitosti.
  • Daň z nabytí se zvýšila na 4% od roku 2015.

Příjmé P2P půjčky se blíží do ČR

Příjmé P2P půjčky se blíží do ČR 25.1.2015 | Zdroj:

Příjmé půjčky neboli též mikropůjčky (angl. peer to peer leding) jsou novým typem spotřebitelských úvěrů, které nabízí nebankovní online úvěrová tržiště. Jejich výhodou jsou nižší poplatky za vyřízení a nižší úroky (RPSN) oproti tradičním bankám.

Tým AmerickáHypotéka.cz se v minulých dnech zůčastnil konference P2P Lending na pražské VŠE pořádané společností Symvest. Tématem byly příjmé půjčky neboli též mikropůjčky (angl. peer to peer leding). Tento fenomén online tržišť s úvěry zatím v ČR není příliš známý. Jedná se o spotřebitelské úvěry několika typů, ručené buď směnkou, nemovitostí anebo bez ručení (s vyšším úrokem), které jsou financovány z drobných částek velkého počtu investorů (úvěr 5000 EUR je běžně financován tisícem investorů po 5 EURech). Pro investora/věřitele je tak díky značné diverzifikaci sníženo potenciální riziko nesplácení a bankrotu dlužníka. Dlužník je na základě posouzení žádosti provozovatelem úvěrové platformy zařazen do určité rizikové kategorie dle bonity a od toho se odvíjí nabídnutý úrok per anum. V dalším kroku o jeho zainvestování rozhodují sami věřitelé, kteří si vybírají vhodné úvěry v online aukci. Bonitním dlužníkům je tak nabídnut nižší úrok než těm rizikovým.

Z konference vyplynulo, že Český trh je velmi zajímavý z hlediska potenciálu, ovšem klienti jsou zde velmi konzervativní. Na běžných účtech bank mají naspořeno velké množství prostředků, které však nechtějí příliš investovat do rizikovějších aktiv. Banky jsou zde velmi zdravé a silné a bude zajímavé sledovat, zda dovolí vzdát se určitého podílu na trhu vůči těmto nově vznikajícím platformám.

V Čechách zatím nefunguje žádná p2p platforma. Chystá se však projekt findigo a loanis. Na Slovensku funguje Žltýmelón.sk a Estonská Bondora. Mekkou P2P půjček je zatím USA, kde nedávno vstoupila na burzu společnost Lending Club. Dvojkou na americkém trhu je úvěrové tržiště Prosper.

Odhad vývoje realitního trhu v roce 2012

Odhad vývoje realitního trhu v roce 2012 29.1.2012 | Zdroj: ČSÚ

Dle názoru zástupců realitních kanceláří ceny nemovitostí v roce 2012 poklesnou, objem prodaných nemovitostí se udrží anebo klesne o 10 či 15% a mezi zákazníky stoupne zájem o nájmy nemovitostí.

Z loňského roku budou přetrvávat dva hlavní faktory – převis nabídky nad poptávkou a rozevírající se nůžky mezi cenami nemovitostí na horších a lepších adresách. Trhu novostaveb hrozí – mimo několika výběrových projektů – pokles, především díky zvýšení DPH (daně z přidané hodnoty) z deseti na 14% od 1. ledna 2012. Ten se již začíná projevovat na ceně, kdy developeři jsou často nuceni prodávat a pokrývat tak své investice před hrozícím poklesem. Stejně na tom jsou soukromí prodejci starších bytů, u kterých byl zaznamenán v 3. kvartálu 2011 pokles ceny o 2,6 procenta.

Je správný čas pro hypotéku?

Je správný čas pro hypotéku? 14.12.2011 | Zdroj: ČNB, ČSÚ

Úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu. Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí na uvěr? Pokud to váš úvěrový rámec dovolí (a odhad ceny nemovitosti bude odpovídající), můžete si nyní pořídit nemovitost na úvěr velmi výhodně.

Úvěrové sazby klesly na minimum. Ať již vezmeme v úvahu diskontní sazbu ČNB, která je na úrovni 0,25 procenta, lombardní sazbu ČNB ve výši 0,75 procenta anebo mezibankovní sazbu PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) Termín 1 rok se sazbou 1,7 procenta. (Uvedené sazby k datu 14.12.2011 zdroj: Česká národní banka).

Roční procentní sazba nákladů hypoték (tzv. RPSN) klesla též na historické minimum 4,264 procenta (údaj za 10/2011 – zdroj: ČNB).

Trh s nemovitostmi se postupně usazuje a stabilizuje. Realitní kanceláře očekávají v roce 2012 minimálně stejný počet transakcí jako v roce letošním. Index cen nemovitostí je na svém minimu od 2Q2008.

Důležité je vzít v úvahu fakt, že nemovitosti jsou dnes odhadovány na menší cenu, než např. před třemi lety. Ceny bytu v současnosti spíše klesá.

Česká spořitelna přišla s možností konsolidace dluhů. Vyplatí ostatní věřitele (obvykle malých částek spotřebních úvěrů) a dlužník pak splácí jeden úvěr za nižší úrok po delší dobu. Tím si sníží měsíční splátky.

Agentury Fannie Mae a Freddie Mac dostanou tolik, kolik budou potřebovat

Agentury Fannie Mae a Freddie Mac dostanou tolik, kolik budou potřebovat 2.1.2010 | Zdroj: ct24.cz

Washington, DC – Americká vláda přislíbila v nejbližších třech letech pomoc dvěma největším poskytovatelům financí na hypotéky ve Spojených státech, agenturám Fannie Mae a Freddie Mac, ať budou jejich ztráty jakkoliv velké.

Nebude rovněž požadovat, aby v příštím roce obě firmy snížily své portfolio. Doufá, že tak poskytne vyšší podporu trhu s bydlením, který začal oživovat po nejhorším poklesu za několik desetiletí.

Původně vládou stanovený strop 400 miliard dolarů na pokrytí ztrát obou ústavu je tak nyní zrušen. Vláda doufá, že ujistí investory, že plně stojí za oběma institucemi a věří v návrat důvěry soukromých investorů k cenným papírům krytým hypotékami. Bez oživení poptávky po těchto cenných papírech hrozí růst úroků z hypotečních úvěrů a další problémy na trhu s bydlením, což by mohlo zpomalit ekonomické oživení.

Hypoindex: Sazby stagnují

Hypoindex: Sazby stagnují 21.12.2009 | Zdroj: Hypoindex

Největší zájem mají klienti hypotečních bank stále o úvěry s pětiletým fixačním obdobím, jejichž podíl na celkovém objemu poskytnutých úvěrů činil 43 procent. Průměrná úroková sazba takové hypotéky vzrostla na 5,55 procenta.

Bez výraznějších změn úrokových sazeb zůstaly také zbývající fixace hypoték. Klienti s jednoletou fixací v souhrnu získali úvěr s úrokovou sazbou 5,85 procenta (- 1 p.b.). Sazby tříletých fixací zůstaly v porovnání s říjnem beze změny – 5,62 procenta. Listopadový souhrnný Fincentrum Hypoindex, tedy průměrná úroková sazba všech nových hypoték, tak stagnuje na úrovni 5,60 procenta.

Banky letos poskytnou hypotéky za 70 miliard korun

Banky letos poskytnou hypotéky za 70 miliard korun 21.12.2009 | Zdroj: Hypoindex

„Letošní listopad je již čtvrtým měsícem v řadě, kdy se bankám podařilo objemově překonat výsledky dosažené v předchozím měsíci,“ uvedl generální ředitel společnosti Fincentrum Petr Stuchlík. Podle něj lze již vidět jisté signály oživení.

V samotném listopadu hypoteční banky poskytly 3 441 hypoték. I přesto, že je to přibližně o 80 smluv méně než v říjnu, celková suma sjednaných hypoték meziměsíčně narostla o 7 milionů na 5,72 miliard korun. Příčinou je navýšení průměrné hodnoty uzavřeného hypotečního úvěru na 1 662 252 korun (10/2009: 1,622 milionů korun).

Češi americkou hypotékou financují i auta a dovolené

Češi americkou hypotékou financují i auta a dovolené 19.12.2009 | Zdroj: americkahypoteka.cz

Podle průzkumů je nejčastějším důvodem, proč si lidé berou tzv. americkou hypotéku, financování svépomocné rekonstrukce, při které bývá problematické dokládání nákladových účtů. Jako druhý nejpopulárnější účel americké hypotéky je koupě chaty…

…, na kterou se obvykle nevztahují možnosti financování klasickou hypotékou. Dalším důvodem pro klienty bývá pořízení automobilu, následuje koupě dovolené. Za oblíbenost může zejména úroková sazba, kterou americká hypotéka vede nad spotřebitelskými úvěry.

Redesign webu AmerickáHypotéka.cz

Redesign webu AmerickáHypotéka.cz 19.12.2009 | Zdroj: americkahypoteka.cz

Do nového roku 2010 s novým vzhledem WWW stránek. Tým portálu Americká Hypotéka Vám radí v oblasti hypotečních i bezúčelových úvěrů.